AGROTEC jízda zručnosti s traktorem a přívěsem

V areálu bývalých kasáren v Janovicích nad Úhlavou se 22. června 2017 konalo celostátní finále jízdy zručnosti s traktorem a přívěsem. Tuto soutěž pořádala SOŠ a SOU Sušice ve spolupráci s klatovskou společností ARBO a Zemědělským svazem ČR. V dubnu a květnu se uskutečnilo osm regionálních kol a do Janovic postoupilo dvacet tři nejlepších traktoristů ze zemědělských škol a učilišť z celé České republiky.
Jednotlivé soutěžící přijel osobně podpořit ministr zemědělství České republiky Ing. Marian Jurečka, předseda Zemědělského svazu České republiky Ing. Martin Pýcha, ředitel společnosti Primagra a.s. Milín Ing. Jiří Mašek. Generálního sponzora společnost Agrotec a.s. Hustopeče zastupoval marketingový specialista zemědělské a stavební techniky Ing. Aleš Petr. Mezi váženými hosty dále byli vedoucí představitelé významných zemědělských podniků okresu Klatovy.
V areálu kasáren byla pro soutěžící připravena náročná trať s třinácti překážkami a traktor New Holland T4.75 s pětitunovým přívěsem. Jednotliví závodníci měli za úkol projet dvěma pravoúhlými zatáčkami, slalomem, osmičkou, úvozem, zastavit na přesnost, přejet přes tři úzké lávky, přesně zastavit u rampy a zacouvat se soupravou do omezeného prostoru garáže. Rozhodčí hodnotili čas jízdy a přesnost splnění jednotlivých úkolů.
Nejrychleji a nejpřesněji vytyčenou tratí projel Václav Straka z pořádající SOŠ a SOU Sušice, druhý skončil Lukáš Lokaj z Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy Opava, třetí místo si vybojoval Jiří Dvořák ze SOŠ Nové Město na Moravě. Mimo soutěž v roli předjezdce trať absolvoval i ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka, ale v celkovém pořadí by skončil na vynikajícím druhém místě.
Součástí celostátní soutěže byla i výstava současné zemědělské techniky. Zde si všichni návštěvníci mohli prohlédnout, s jakými moderními stroji dnes zemědělci pracují.

Část nákladů byla hrazena z dotačního programu Plzeňského kraje, MIKROGRANTY PRO OBLAST ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A SPORTU V ROCE 2017, AGROTEC – jízda zručnosti s traktorem a přívěsem 2017.
Uspořádání republikového kola Agrotec jízda zručnosti 2017 nebylo jednoduché, a proto vedení SOŠ a SOU Sušice tímto děkuje sponzorům, kteří se na akci podíleli: Agrotec a.s. Hustopeče, ARBO spol. s r.o. Klatovy, Agrospol Malý Bor a.s., Lubská zemědělská a.s. Luby u Klatov, Lyckeby Amylex a.s. Horažďovice, Měcholupská zemědělská a. s. Předslav, Obchodní družstvo Soběšice, Statek Sobětice spol. s r.o. Sobětice u Klatov, Územní organizace Zemědělského svazu ČR Klatovy, Výrobně-obchodní družstvo Velký Bor, Výrobní obchodní družstvo Svatobor Hrádek, Zemědělské družstvo Měčín, Zemědělské obchodní družstvo Hlavňovice, Zemědělské obchodní družstvo se sídlem v Kolinci a Zemědělský svaz ČR.