Exkurze do výrobního závodu traktorů Steyr

Traktory Steyr jsou u rakouských hospodářů nejrozšířenější. V posledním desetiletí se však stávají velmi oblíbené i mezi zemědělci na celém světě, včetně České republiky. SOŠ a SOU Sušice pro své žáky oboru Opravář zemědělských strojů připravila na čtvrtek 10.11.2016 exkurzi do výrobního závodu těchto traktorů. Výroba, vývoj a správní středisko se nachází v rakouském městě Sankt Valentin, které leží nedaleko českých hranic.
Traktory Steyr se začaly vyrábět v roce 1915, hromadná výroba v St.Valentinu se datuje k roku 1947. Významným rokem pro značku byl rok 1996, kdy se tato značka spojila s americkým výrobcem Case. Proto jsou dnes vidět na výrobní lince v St.Valentinu vedle sebe traktory Steyr a Case.
Exkurze 47 učňů sušické školy začala v přednáškovém sále, kde česká průvodkyně seznámila naše žáky s bohatou historií firmy. Potom následoval přesun do skladu a hlavně na výrobní linky. Na první lince měli možnost zhlédnout kompletaci kabin. Na druhé viděli, jak se postupně spojují jednotlivé komponenty a rodí se nový traktor. Při přechodu mezi linkami byl našim žákům v kinosále, kde si sedli do sedaček traktorů Steyr nebo Case, promítnut film o značce Steyr. Na volné ploše závodu si dále mohli prohlédnout již vyrobené traktory výše uvedených značek.
Na závěru exkurze bylo pro naše žáky v přijímací místnosti připraveno malé občerstvení (káva a zákusek) a milé překvapení. Každý účastník exkurze dostal od velmi ochotné průvodkyně kalendář Steyr na rok 2017.
Velké poděkování patří Agentuře venkova o.p.s. Plzeň, která našim učňům zajistila na tuto velmi zajímavou akci autobusovou dopravu zdarma.