Tomáš Keila na stupni vítězů v celostátním kole soutěže instalatérů

Tomáš si právě přivezl diplom z celostátní soutěže instalatérů v Brně. Obrovský úspěch, gratulujeme! Student Tomáš Keila je nyní ve 3. ročníku oboru instalatér na naší škole. Hned jsme ho vyzpovídali, co vše za tímto úspěchem stojí a ať o tom víte také.

Tomáši, kdy poprvé jsi uvažoval, že budeš instalatérem?

O tento obor se zajímám od deváté třídy, když jsme se s kamarádem domluvili, že bychom šli na učební obor instalatér na SOU, tady v Sušici.

Jaké to je u nás ve škole, na učňáku?

Máme týden praxi a týden teorii. Učíme se, jaké jsou průměry trubek, správné tlakování ve vodovodu atd. Učí nás o materiálech – co se dá svářet, co se dá pájet, výhody a nevýhody materiálů.  Poté probíhá praxe, kde si to všechno vyzkoušíme. Na dílnách máme hořák, když pájíme spoje. Mistr nám ukazuje, jak se to má správně udělat a my to pak zkoušíme. Podrobně nám vše vysvětluje. To ukazují i naše úspěchy na soutěžích.

Kolikrát ses již zúčastnil soutěží?

Byl jsem na soutěžích celkem již třikrát. Nejprve na Slovensku v Žilině, kde jsme soutěžili v týmu a umístili jsme se druzí. Na základě tohoto výsledku jsme byli na krajském kole v Chomutově, tam jsem se umístil jako první. Nyní jsem získal nejdůležitější cenu, třetí místo na celostátní soutěži instalatérů v Brně.

Jak taková soutěž vypadá? Víš dopředu, co tam bude?

To právě nikdy nevím. Mohu se domnívat, ale přesné zadání se dozvím až na soutěži.

Například v krajském kole jsme měli celkem 6 úkolů. První tři úkoly byly na téma udělat výrobek z plastových, měděných a kovových rour, které se potom spojily. Čtvrtý úkol byla instalace pověsného záchodu, pátý úkol instalace pověsného umyvadla. Šestý úkol byly teoretické testy. To vše bylo na jeden den.

Jak se soutěž vyhodnocuje? Jak se porovnává, kdo je nejlepší?

Rozhoduje třeba přesnost, kdo má přesnější rozměr. Důležitý je ale i čas. Například instalace jsme měli omezené na hodinu.

Je to krátký čas?

Třeba na výrobek z mědi, to pro mne hodina byl krátký čas, to jsem celé nestihl. Kovové roury jsem stihl akorát, a plastové jsem naopak udělal s rezervou. Hotové jsem je měl za 20 minut. Tyto tři výrobky se potom spojily a tlakovaly se pomocí vzduchu. Pak se namočily i spoje, jestli dobře těsní.

Takže kontrola byla přísná?

Docela jo.

Chceš se jako instalatér i živit?

Rád bych. Myslím, že mě to bude bavit.

Připravuje tě naše škola dobře?

Ano. Teorie je podrobná a kvalitní. Velkou výhodou jsou dobře vybavené dílny, kde si vše prakticky vyzkoušíme pod vedením mistrů.

Co bys vzkázal ostatním studentům?

Aby dobře vnímali teorii, která jim je ve škole předkládaná. Aby poslouchali mistry, jejich rady jsou hodně cenné. Mě na soutěže připravila hlavně naše škola a rady našich mistrů. Mimo školu příležitosti zatím nemám.

Co za soutěž tě ještě letos čeká?

V květnu mě čeká soutěž přímo tady v Sušici.

Tomášovi držíme palce a ještě jednou velká gratulace!

Fotografie z akce si můžete prohlédnout zde.

 

 

 

Rychlé odkazy