Slavíme velký úspěch! Tomáš Jiřík a Ondřej Hájek získali medajle v soutěži ve svařování!
Oba kluci jsou na oboru Opravář zemědělských strojů, kde zdarma absolvují svářečský kurz a mohou získat osvědčení pro svařování plamenem a pro svařování v ochranné atmosféře nebo elektrickým obloukem. Chlapci jsou ve svařování šikovní a díky dobré přípravě ve škole se jim dařilo i na soutěži. Pojďme si s nimi popovídat o soutěži i o svařování.
V krajském kole soutěže ve svařování "Zlatý pohár Linde", která proběhla 23. 3. 2023 v SŠ Rokycany, obsadil Tomáš Jiřík ze 2. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů 1. místo ve svařování metodou ZK 311. Ondřej Hájek ze 3. ročníku téhož oboru pak obsadil 2. místo v metodě ZK 135. Kluci, gratulujeme!
Napadla nás spousta otázek ohledně samotné soutěže, ale také na téma svařování. S chlapci jsme si skvěle popovídali.
Ve druhém a ve třetím ročníku svařujeme pokaždé zhruba měsíc. Na závěr pak máme svářecí zkoušky. To přijede komisař, píšou se testy z bezpečnosti, a pak se zavaří sváry. Musíme umět předepsané sváry, které musí být hlavně provařené, a také aby to vypadalo. Vše pod dozorem zkušebního komisaře.
Ano, po úspěšném složení zkoušky obdržíme Certifikát svářeče s celostátní platností. Ve druháku svařujeme plamenem (metoda ZK 311) a ve třeťáku je to obloukové svařování v ochranné atmosféře (metoda ZK 135).
Na školní praxi máme kvalitní vybavení pro sváření. Lepší než bylo třeba na soutěži. Moderní svářečky. Kvalitní ochranu. Máme simulátory na učebně. Na soutěž nás připravuje hlavně škola. Mistři nám práci dobře vysvětlí i ukážou, vede nás pan Kůrka.
Na antogen používáme svařovací brýle. Na elektřinu už nosíme kuklu. Dnes už jsou moderní samostmívací svářečské kukly, začneme svařovat a ona se sama zatmaví. Dokonce se dá se nastavit síla i způsob zatmavení.
Soutěž začíná okolo 8 hodiny, nejprve se psaly testy, pak každý zhruba 15 minut svařuje. Komise hodnotí, aby to bylo dobře provařený, jaká je šířka a povrchová vrstva. Vyhlášení bylo v ten samý den po obědě. Z vítězství jsme měli radost. Ondra už soutěží podruhé. Letos byl druhý metodou ZK 135, zato loni zvítězil v metodě ZK 311.
Občas ano, hlavně doma. Ondra měl už příležitosti při svařování třeba balkonu. Tomáš by se rád zaměřil na drobné svařování při opravě lesních strojů.
Určitě, aspoň částečně. Ondra by rád zhruba 2 roky po škole svařoval, ideálně pro firmu. Doma k tomu má velké vzory. Tomáš by zase rád opravoval lesnické stroje, kde je sváření nepostradatelné.
Dávat pozor na bezpečnost. Například ve svářečce jsou velké proudy, musí se dávat pozor.
Ondrovi i Tomášovi děkujeme za rozhovor. Držíme palce, ať jim jejich plány vyjdou!